Tona

Portal o transporcie, logistyce, przemyśle i budownictwie

Odnawianie posadzki betonowej
Budownictwo

Odnawianie posadzki betonowej – farba czy powłoka epoksydowa

Odnowienie posadzki betonowej bardzo często wiąże się aplikacją zupełnie nowej warstwy wierzchniej. I tu pojawia się pytanie jakiego produktu użyć do wykończenia podłogi. Na rynku dostępne są już maty i wykładziny podłogowe. Jednak ciągle najpopularniejszymi produktami są farby i powłoki epoksydowe.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma popularnymi produktami? Który z nich zapewni lepszą ochronę posadzce betonowej? Aby odpowiedzieć na te pytania zebraliśmy najważniejsze fakty.

Co to jest farba podłogowa?

Farby podłogowe są bardzo często reklamowane jako produkty epoksydowe. Jednak w rzeczywistości nie jest to prawda. Farby do posadzek betonowych to lateksowe produkty akrylowe. czasem zawierają niewielką domieszkę żywicy epoksydowej i wtedy nazywane są 1-częściowymi farbami epoksydowymi. Ale jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Zawartość żywicy jest bowiem tak mała, że trudno zaliczyć farby podłogowe do produktów epoksydowych.

Co to jest powłoka epoksydowa?

Powłoka epoksydowa to wielowarstwowy produkt żywiczny. Zawiera on w swoim składzie od 50 do 100 procent stałych składników żywicznych. Dzięki temu umożliwia aplikację posadzek o dużej grubości.

Powłoki wykonane z żywicy epoksydowej mają wiele zalet. Przede wszystkim są to posadzki bezpyłowe, które łatwo utrzymać w czystości. Są także niezwykle twarde i odporne na uszkodzenia będące efektem nacisku lub upadku ciężkich przedmiotów. Dodatkowo są odporne na większość substancji chemicznych. Dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane w obiektach przemysłowych, centrach handlowych czy garażach podziemnych. Zyskują także popularność w zastosowaniach domowych. coraz częściej można je spotkać w garażach indywidualnych, kotłowniach i innych pomieszczeniach gospodarczych.

Czego użyć do wykończenia posadzki betonowej?

Zastawione wyżej fakty nie pozostawiają żadnej wątpliwości. Zdecydowanie lepszą ochronę posadzki betonowej zapewniają powłoki epoksydowe. Podłogi wykonane z tego materiału są twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne. Dobrze położone powłoki epoksydowe dają gwarancję wieloletniej bezproblemowej eksploatacji obiektu. Farba podłogowa nie ma takich właściwości.

Czy zatem warto całkowicie rezygnować z farb podłogowych? Oczywiście, że nie. Wybór produktu powinien być dostosowany do faktycznych potrzeb. W obiektach, które nie są narażone na silne oddziaływania mechaniczne lub chemiczne farba podłogowa sprawdzi się doskonale. A dodatkowo jest to produkt zdecydowanie tańszy i łatwiejszy w aplikacji. A to oznacza oszczędność i pieniędzy i czasu.

Oczywiście niezależnie od używanego materiału należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu posadzki betonowej – np. o profilowaniu i naprawieniu uszkodzeń. Należy także stosować się do zaleceń producentów farb lub powłok epoksydowych. W przeciwnym wypadku nawet najlepszej jakości materiał wykończeniowy nie będzie odpowiednio zabezpieczał podłogi betonowej. A dodatkowo szybko się zużyje, co spowoduje konieczność powtórzenia prac remontowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *