Tona

Portal o transporcie, logistyce, przemyśle i budownictwie

BHP na budowie
Budownictwo

Najważniejsze zasady BHP na budowie

Praca na budowie charakteryzuje się dużą liczbą zagrożeń zdrowia oraz życia. W tym artykule dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady BHP na budowie. W ciągu dnia pracy, należy się do nich jak najbardziej stosować, aby zachować odpowiednią ostrożność i zapobiec niechcianym wypadkom. Tego typu praca powinna mieć zmniejszone ryzyko wypadku do minimum.

Odpowiedni ubiór

Pracując na budowie należy być zaopatrzonym w odpowiedni strój roboczy. Ubiór ten nie może krępować lub ograniczać naszych ruchów lub być niewygodny. Nosimy go przez cały dzień pracy, dlatego ubranie musi być dobrze dopasowane, ale również posiadać zapas luzu. Strój zgodny z zasadami BHP w określonym miejscu pracy nie tylko zapewnia nam wygodę, ale przede wszystkim dba o nasze bezpieczeństwo. Jako pracownik budowy musisz być zaopatrzony w buty z podnoskiem, odzież ochronną BHP, kask oraz rękawiczki. Zależnie, jaką pracę wykonujesz mogą to też być gogle, kamizelka odblaskowa lub inne akcesoria. Gdzie kupić takie rzeczy? Może być to sklep bhp, który w swojej ofercie posiada odzież budowlaną i roboczą.

Ogólne zachowanie według zasad BHP

Kiedy jesteśmy już zaopatrzeni w sprzęt oraz ubiór zgodny z zasadami BHP, to możemy wejść na plac budowy. Jednak, istnieje szereg zasad, których musimy się trzymać! Nie należy przebywać na obszarach niezabezpieczonych przed upadkiem osób z wysokości lub innych strefach niebezpiecznych. Obszary te zostają ustalone na samym początku procesu budowy. Poruszajmy się tylko po wyznaczonych trasach komunikacyjnych (dla pieszych) oraz zawsze bądźmy wyposażeni w akcesoria oraz ubiór BHP. Nie zajmuj się czynnościami, które nie należą do twoich zadań. Będąc osobą niewystarczająco wykwalifikowaną można tylko przyczynić się do strat. Aby posługiwać się, na przykład, maszynami należy przejść kurs szkoleniowy oraz uzyskać pozytywny wynik egzaminu przed komisją kwalifikacyjną. Taki wynik udowadnia zdobyte umiejętności oraz umożliwia posiadania prawa do dalszej obsługi i konserwacji maszyn.

Najważniejsze zasady BHP na budowie – prace na wysokościach

Pracując na wysokościach należy zachowywać środki ochrony zbiorowej. Jest to stosowanie poręcz, balustrad, daszków, rusztowań, siatek ochronnych oraz siatek bezpieczeństwa. W razie sytuacji, gdy nie ma możliwości ich zastosowania należy sięgnąć po środki ochrony indywidualnej, czyli szelki, uprzęże czy hełmy ochronne. Już na etapie planów budowlanych, środki ochrony powinny być dokładnie ustalone i zatwierdzone przez rzeczoznawców w tej dziedzinie. Rodzaje takiego sprzętu, jego zastosowania i wymagania uwzględnione są w Polskich Normach.

Budownictwo jest niebezpiecznym sektorem, w którym przestrzeganie zasad BHP umożliwia zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom. Dlatego tak ważnym jest przejście wprowadzającego szkolenia BHP. A następnie stosowania się do poznanych tam zasad czyli posiadania odpowiedniego ubioru, akcesoriów, obuwia oraz umiejętnego poruszania się i zachowania na placu budowy. Tylko wtedy kiedy będziemy świadomi jak duże jest zagrożenie, będziemy potrafili respektować zalecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.