Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę budując dom, aby budynek w zimę trzymał ciepło a w lato chłód?

25 listopada 2023 Na co zwrócić uwagę budując dom


Budowa domu to nierzadko inwestycja na całe życie. Warto więc zadbać, by taki budynek zapewnił użytkownikom maksymalny komfort użytkowania, bez względu na temperatury panujące na zewnątrz. Istnieją pewne sposoby, które pozwolą na zachowanie optymalnej temperatury przez cały rok. Na co należy zwrócić uwagę budując dom, aby uzyskać taki efekt?

 

Prawidłowa izolacja termiczna

Podstawowym sposobem na utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach jest wykonanie solidnej izolacji termicznej wszystkich przegród zewnętrznych, oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o parametrach określonych w obowiązujących przepisach. Dobrze zaizolowane ściany, dach i tp.  w połączeniu z wentylacją mechaniczną, zapobiegają pojawianiu się wilgoci oraz groźnych grzybów i pleśni.

Parametry termoizolacji warto rozważyć już podczas przeglądania projektów domów. Jest to istotne, ponieważ około 50% ciepła ucieka przez nieprawidłowo zaizolowane przegrody zewnętrzne. Jak zatem ocieplić swój dom?

Na ścianach zewnętrznych warto zastosować styropian lub wełnę o grubości 15-20 cm. Grubość może się zmieniać w zależności o parametrów fizycznych zastosowanego materiału. Współczynnik przewodzenia ciepła oznaczony symbolem lambda  mówi nam o izolacyjności termicznej materiału. Im jest niższy tym możemy zastosować cieńszą warstwę .

Na stropie lub w połaci dachowej, dobrze będzie ułożyć wełnę mineralną o grubości min 25 cm, natomiast pod podłogą na gruncie – styropian o gr. 15 cm. Taka warstwa zimą zabezpieczy przed wychładzaniem się przegród, latem natomiast – zminimalizuje ich nagrzewanie się.

Oprócz ścian należy zastosować okna o współczynniku przenikania ciepła U < 0,9 W/m2K, czyli tzw okna z pakietem 3-szybowym.

Instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii

W celu łatwiejszego i mniej kosztownego utrzymania optymalnej temperatury przez cały rok, warto zdecydować się na zastosowanie instalacji i urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na stronie https://projekty.muratordom.pl znajdziesz projekty gotow, które są wyposażone w takie systemy.

W jakie instalacje najlepiej wyposażyć swój budynek mieszkalny?

Godna uwagi będzie nowoczesna pompa ciepła. W chłodniejszym okresie umożliwi ona ogrzanie domu, latem natomiast – pozwoli schłodzić pomieszczenia. Takie urządzenie może współpracować z systemem rekuperacji lub gruntowym wymiennikiem ciepła, które korzystnie wpłyną na jego efektywność. Wielu inwestorów decyduje się także na montaż fotowoltaiki. Taka instalacja może zasilać pompę ciepła, jak również klimatyzację w budynku – redukując koszty zapewnienia komfortu użytkowania domu podczas największych upałów.

Wybór właściwych materiałów budowlanych

Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Przy zakupie płyt styropianowych czy wełny mineralnej koniecznie sprawdź wspomniany już wcześniej współczynnik przewodzenia ciepła. Im będzie on niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne będzie oferował zastosowany do ocieplenia produkt.

Co więcej, wybierając styropian grafitowy, możesz zamontować na elewacji lub podłodze cieńszą warstwę izolacji, niż w przypadku jego tradycyjnego, białego odpowiednika. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy masz określoną w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy max powierzchnię zabudowy, a chcesz wybudować dom o większej powierzchni.

Utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach mieszkalnych jest niezwykle istotne dla większości inwestorów. Wiele rozwiązań, które ułatwią zachowanie komfortu cieplnego, można wdrożyć już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości ocieplenia, wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych instalacji OZE, w budynku przez cały rok będzie panować optymalny mikroklimat. Przełoży się to bezpośrednio na Twoją wygodę i komfort użytkowania wymarzonego domu, oraz na koszty eksploatacji co w obecnych czasach jest szalenie istotne.

 

zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl 

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje rusztowań Faraone
Zalety stosowania lamp liniowych LED
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Jesteś zainteresowany reklamą?