Tona

Portal o transporcie, logistyce, przemyśle i budownictwie

zalety spawania metodą TIG
Budownictwo

Jakie są największe zalety spawania metodą TIG?

Spośród istniejących metod spawalniczych to właśnie TIG jest metodą najbardziej uniwersalną, umożliwiającą spawanie wszystkich rodzajów metali i ich stopów, i to w każdej możliwej pozycji. Poza tym jakość wykonywanych tą metodą spawów jest bardzo wysoka, podobnie jak komfort pracy, jaki zapewnia każda nowoczesna spawarka TIG. Oczywiście przy stosowaniu dodatkowego drutu komplikacja pracy jest większa niż w metodzie MMA czy MIG/MAG, gdzie elektroda topliwa przesuwana jest przy pomocy uchwytu. 

Charakterystyka techniki TIG

Stosowanie spawarek TIG wymaga użycia specjalnego rodzaju nietopliwych elektrod wolframowych w osłonie obojętnego gazu. W związku z tym do pracy potrzebna jest butla z gazem obojętnym, takim jak argon czy hel oraz specjalny rodzaj uchwytu spawalniczego, który przytrzymuje elektrodę i dostarcza w miejsce spawu gaz osłonowy, który tworzy atmosferę ochronną zapewniającą możliwość stworzenia trwałego łączenia. Choć spawarka TIG nie wymaga stosowania dodatkowego materiału na spoinę, to jednak w wielu przypadkach jego użycie staje się koniecznością. Wówczas w jednej ręce operator musi trzymać uchwyt spawalniczy, w drugiej drut. Topiący się drut tworzy spoinę, co pozwala łączyć ze sobą różnorodne metalowe elementy konstrukcyjne. Taka praca wymaga sporego doświadczenia i precyzji, ale jakość wykonywanych w ten sposób połączeń jest bardzo wysoka.

Jakość wykonywanych spawów i kultura pracy

Największymi zaletami spawania metodą TIG jest możliwość uzyskania doskonałej jakości spawów bez ryzyka rozprysków ciekłego metalu. Operator spawarki TIG może cieszyć się zatem większym komfortem pracy, zwłaszcza jeśli nie musi stosować dodatkowego materiału, który w tej technice podawany jest ręcznie. Brak rozprysków i pojawiającego się na powierzchni spoiny żużlu wpływają nie tylko na wygodę pracy, ale i w znaczący sposób podnoszą jej jakość. Oczywiście wytrzymałość samej spoiny to w znaczącym stopniu pochodna doświadczenia spawacza, ale pewien wpływ ma na nią również charakterystyka techniczna stosowanego urządzenia. Zaawansowana technicznie spawarka TIG oferuje wiele dodatkowych funkcji, które umożliwiają płynną pracę, minimalizując ryzyko błędów i w ten sposób wpływając na poprawę jakości wykonywanych spawów.

Największymi zaletami spawarek TIG jest ich uniwersalność, stosunkowo łatwa obsługa, zwłaszcza jeśli nie trzeba korzystać z dodatkowego materiału (drutu), zapewniany przez nie wysoki komfort pracy oraz jakość wykonywanych spawów, które są wolne od żużlu i innych zanieczyszczeń występujących w pozostałych metodach spawalniczych.